Results and schedules for the 2018 region tournaments for teams from the WBIR viewing area.
THURSDAY MARCH 1 - BOYS REGION CHAMPIONSHIPS
REGION 1-AAA Finals at Jefferson County High School
Dobyns-Bennett 35, Science Hill 37
REGION 2-AAA Finals at Bearden High School
Bearden 74, Powell 57
REGION 3-AAA Finals at Rhea County High School
Stone Memorial, 45 East Hamilton 76
REGION 1-AA Finals at Chuckey-Doak
Grainger 71, Unicoi County 55
REGION 2-AA Finals at Alcoa High School
Alcoa 44, Fulton 53
REGION 3-AA Finals at Red Bank High School
Signal Mountain 46, Tyner Academy 59
REGION 1-A Finals at Daniel Boone High School
Sullivan North 44, North Greene 48
REGION 2-A Finals at Roane State Community College
Coalfield 69, Oakdale 90
REGION 3-A Finals at White County High School
Clay County 67, Monterey 71
SATURDAY MARCH 3 - DII CLASS A CHAMPIONSHIPS (BOYS AND GIRLS)
GIRLS - Webb vs. FRA - March 3, 1 p.m. (Lipscomb University)
BOYS - Webb vs. Grace Christian - March 3, 3 p.m. (Lipscomb University)
SATURDAY MARCH 3 - GIRLS SECTIONALS
CLASS A SECTIONAL
Tellico Plains at Unaka - March 3, 7 p.m.
Cloudland at Wartburg Central - March 3, 7 p.m.
CLASS AA SECTIONAL
Alcoa at Greeneville - March 3, 7 p.m.
Chuckey-Doak at Gatlinburg-Pittman - March 3, 7 p.m.
Macon Co. at McMinn Central - March 3, 7 p.m.
CLASS AAA SECTIONAL
Oak Ridge at Daniel Boone - March 3, 7 p.m.
Jefferson County at Bearden - March 3, 7 p.m.
MONDAY MARCH 5 - BOYS SECTIONALS
CLASS A SECTIONAL
Coalfield at North Greene - March 5, 7 p.m.
Sullivan North at Oakdale - March 5, 7 p.m.
CLASS AA SECTIONAL
Alcoa at Grainger - March 5, 7 p.m.
Unicoi County at Fulton - March 5, 7 p.m.
CLASS AAA SECTIONAL
Powell at Science Hill - March 5, 7 p.m.
Dobyns Bennett at Bearden - March 5, 7 p.m.
WEDNESDAY FEBRUARY 28 - GIRLS REGION CHAMPIONSHIPS
REGION 1-AAA Finals at Jefferson County High School
Daniel Boone 47, Jefferson County 31
REGION 2-AAA Finals at Bearden High School
REGION 1-AA Finals at Chuckey-Doak High School
Greeneville 69, Chuckey-Doak 62
REGION 2-AA Finals at Alcoa High School
Gatlinburg-Pittman 55, Alcoa 53
REGION 3-AA Finals at Red Bank High School
McMinn Central 52, Meigs County 37
REGION 2-A Finals at Tellico Plains High School
TUESDAY FEBRUARY 27 - BOYS REGION SEMIFINALS RESULTS
REGION 1-AAA Semifinals at Jefferson County High School
REGION 2-AAA Semifinals at Bearden High School
Bearden 71, Oak Ridge 57
REGION 3-AAA Semifinals at Rhea County High School
Stone Memorial 70, Warren County 63
REGION 1-AA Semifinals at Chuckey-Doak High School
Grainger 63, Chuckey-Doak 60
REGION 2-AA Semifinals at Alcoa High School
Fulton 60, Carter 52
Alcoa 66, Union County 49
REGION 3-AA Semifinals at Red Bank High School
Signal Mountain 54, Sweetwater 52
REGION 1-A Semifinals at Cocke County High School
North Greene 57, Cosby 28
REGION 2-A Semifinals at Roane State Community College
Oakdale 78, Rockwood 71
Coalfield 70, Harriman 60
MONDAY FEBRUARY 26 - GIRLS RESULTS
REGION 1-AAA Semifinals at Jefferson County High School
Daniel Boone 57, Morristown West 39
Jefferson County 59, Dobyns-Bennett 48
REGION 2-AAA Semifinals at Bearden High School
Oak Ridge 40, Maryville 35
Bearden 52, Campbell County 36
REGION 3-AAA Semifinals at Rhea County High School
East Hamilton 67, Stone Memorial 62
REGION 1-AA Semifinals at Chuckey-Doak High School
Greeneville 61, South Greene 58
REGION 2-AA Semifinals at Alcoa High School
Gatlinburg-Pittman 59, Pigeon Forge 54
Alcoa 60, Carter 43
REGION 3-AA Semifinals at Red Bank High School
McMinn Central 49, Sweetwater 39
REGION 1-A Semifinals at Cocke County High School
Unaka 37, Cosby 35
REGION 2-A Semifinals at Tellico Plains High School
Wartburg Central 63, Oneida 49
Tellico Plains 45, Midway 43
FRIDAY FEBRUARY 23 - GIRLS RESULTS
Division II-A Sub-State