x
Breaking News
More () »

TSSAA Spring Fling: How local teams are doing in the push for a state title

Baseball, softball, soccer and more, here's a look at how local teams are performing in Murfreesboro.

MURFREESBORO, Tenn. — For the first time in two years, local teams are competing in Murfreesboro, Tennessee for a chance to be a state champion. The Spring Fling began on Tuesday and will run through Friday, with high school baseball, softball, soccer, tennis and track & field teams facing off for a state title.

It's the time teams from all over the state have gotten together in Murfreesboro since May of 2019 after concerns with the COVID-19 pandemic canceled last year's spring sport championships.

Follow along all week with Channel 10 in Murfreesboro as well over 20 local teams aim to lift a trophy by Friday night.

FRIDAY

Soccer Class A Championship: Austin-East 5, Gatlinburg-Pittman 4

RELATED: Austin-East defeats Gatlinburg-Pittman for its first state soccer championship

Girls' Softball Class AA Elimination Game: Lexington 3, Gibbs 1

Boys' Tennis DII A Doubles Championship: Juergens/Dewhirst (Webb) 2, Wilkerson/Scallion (USJ) 0

Boys' Tennis Small Class Double Championship: Rodriguez/Rodriguez (Merrol Hyde) 2, Johns/McCarty (Gatlinburg-Pittman) 1

Boys' Tennis Small Class Singles Championship: Eli England (Claiborne) 0, Evan Carr (L&N STEM) 2

Girls' Tennis Division II A Doubles Championship: Roth/Bone (Webb) 2, Davis/Measley (USJ) 0

Girls' Tennis Division II A Singles Championship: Allie Faulkner (CAK) 2, Kai Wince (Lausanne) 0

Girls' Tennis Division II AA Singles Championship: Maeve Thornton (Catholic) 2, Sean Mullin (St. Benedict) 0

Girls' Tennis Small Class Singles Championship: Maddie Maben (L&N STEM) 0, Ellison Reynoldson (Camden) 2

Baseball Class AA Championship: Pigeon Forge 8, Gibbs 14

Soccer Class AAA Championship: Houston 2, Bearden 1

Girls' Softball Class AA Championship: Farragut 4, Coffee County 2

Soccer Class AA Championship - Sevier County 1, Page 0

THURSDAY

*Boys' and Girls' singles and doubles tennis matches continue throughout the day. You can find a full rundown HERE for boys' and HERE for girls'*

Girls' Softball Class AA Elimination Game: Gibbs 5, Sequatchie County 0

Girls' Softball Class AA Elimination Game: Gibbs 5,  Red Bank 1

Baseball Class AA Semifinals: Gibbs 11, Greenbrier 0

Baseball Class AAA Semifinals: Hardin County 3, Farragut 1

Baseball Class AA Semifinals Game 11: Pigeon Forge 5, Nolensville 18

Baseball Class AA Semifinals Game 13: Pigeon Forge 3, Nolensville 2

Girls' Softball Class AAA Semifinals: Farragut 5, Summit 1 in eight innings

Soccer DII A Championships: Webb 1, Franklin Grace 0

WEDNESDAY

Girls' Tennis DII A Championship: USJ 4, CAK 2

Girls' Tennis DII AA Championship: Knoxville Catholic 4, Baylor 2

Boys' Tennis DII A Championship: CPA  4, Webb 3

Baseball Class AAA Elimination Game: McMinn County 2, Clarksville 11

Baseball Class AA: Gibbs 13, Covington 2

Baseball DII A Semifinals: CPA 3,  CAK 1

Baseball Class AAA: Farragut 1, Hardin County 7

Baseball Class AA: Nolensville 0, Pigeon Forge 4

Baseball Class AAA: Farragut 9, Clarksville 4

Girls' Softball Class AAA: Farragut 2, Coffee County 0

Girls' Softball Class AA Elimination Game: Union County 0, Sequatchie County 10

Girls' Softball Class AA: Gibbs 2, Forrest 10

Soccer Class A Semifinals: Signal Mountain 1, Gatlinburg-Pittman 2

Soccer Class A Semifinals: Merrol Hyde 0, Austin-East 1

Soccer DII A Semifinals: Webb 5, CPA 3

Soccer Class AAA Semifinals: Bearden 1, Franklin 0

Soccer Class AA Semifinals: Page 1, Greeneville 0

Soccer Class AA Semifinals: Sevier County 7, Dyersburg 0

TUESDAY

Girls' Tennis DII A: USJ 4, Webb Knoxville 1

Girls' Tennis DII A: CAK 4, Lausanne 1

Girls' Tennis DII AA: Catholic 4, Brentwood Academy 0

Girls' Tennis Small Class: Summertown 4, L&N STEM 1

Boys' Tennis DII A: Webb 4, St. George's 2

Boys' Tennis Small Class: Merrol Hyde 4, L&N STEM 1

Soccer Class A: Austin-East 8, Gibson County 0

RELATED: Austin-East and Gatlinburg-Pittman soccer teams advance in state tournament after dominating first round

Soccer Class A: Gatlinburg-Pittman 9, Memphis East 0

Soccer Class AAA: Oakland 5, Farragut 2

Soccer Class AAA: Bearden 1, Collierville 0

Soccer Class AA: Sevier County 3, Murf. Central 2

Soccer Class AA: Greeneville 2, South Gibson 0

Baseball Class AA: Gibbs 4, Watertown 3

Baseball Class AAA: Farragut 8, McMinn County 0

Baseball DII A: CAK 5, Tipton-Rosemark 1

Baseball Class AA: Pigeon Forge 4, Ripley 0

Girls' Softball Class AA: Red Bank 6, Union County 2

Girls' Softball Class AAA: Farragut 3, Dickson County 1

Girls' Softball Class AA: Gibbs 6, Greenbrier 0

Boys' Track and Field Small Class Championship: Alcoa wins first state title

Credit: Josh Stephens
Alcoa boys' track and field wins its first ever state title on Tuesday night.
Credit: Josh Stephens
Alcoa boys' track and field wins its first ever state title on Tuesday night.